szałwia białą jak wygląda – nasiona – jak odgonić złe moce – herbata – inhalacje

0

Salvia apiana, często nazywana kalifornijską białą szałwią, to duża, wiecznie zielona roślina wieloletnia. Rośnie w kolczastych grupach na piaszczystych glebach, często na obszarach od południowej Kalifornii po Meksyk. Jego nazwa pochodzi od liści, które świeże mają szarozielony odcień, a po wyschnięciu stają się szarobiałe.

Na wolności biała szałwia do palenia może często dorastać do sześciu stóp wysokości i wielu stóp średnicy. Jego długie łodygi pochodzą z centralnej masy korzeni i utrzymują się przez cały sezon wegetacyjny, po czym wysychają i ponownie zamierają. Jako roślina pustynna lubi ciepłe i suche warunki.

szałwia białą jak wygląda – herbata – inhalacje

Stał się popularnym wyborem dla osób, które decydują się na ogrody niskowodne i można go łatwo włączyć do innych roślin niskowodnych, aby uzyskać dobry efekt. Jeśli starasz się oszczędzać wodę, ta roślina może być dla Ciebie idealna!

szałwia białą jak wygląda - herbata - inhalacjeZanim będziemy mogli omówić użycie białej szałwi herbata między plemionami, ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że nie jest ona nawet bliska jedynemu typowi szałwi tradycyjnie używanej przez plemiona. Używane jako palenie liścia laurowego na miłość wywoływało zdziwienie. Niektórzy w rzeczywistości użycie białej szałwi herbaty było tradycyjnie powszechne wśród plemion na południowo-zachodniej pustyni, ponieważ nie rozwijało się ona gdzie indziej.

Wśród ludów Kalifornii biały mędrzec jest czasami określany jako mędrzec swojego dziadka, ponieważ staje się znacznie starszy w swojej starszej postaci niż którykolwiek z innych mędrców w Kalifornii. W rzeczywistości są też inni rodzimi mędrcy! Salvia melifera (czarna szałwia) i szałwia oficjalna (szałwia ogrodowa lub szałwia kulinarna) są powszechne w całej Kalifornii i Meksyku.

Podczas gdy w czasach współczesnych szałwia biała okadzanie rozprzestrzenia się na północ i przejmuje siedliska, w których kiedyś rosła biała szałwia, nie jest używana w dokładnie ten sam sposób. Czarna mądrość ma bardziej kwaśny i chaparyczny zapach i była tradycyjnie używana podczas bardzo specyficznych ceremonii, podczas których biała mądrość jest używana do codziennego użytku.

Jednak oba wyglądają podobnie, chociaż szałwia biała właściwości ma inne, wydaje się być krótsza i bardziej szara niż biała po wyschnięciu, liście białej szałwii. Liście szałwii czarnej są również nieco mniejsze i węższe niż szałwia biała.

szałwia białą jak wygląda – kwiat – nasiona – czas na szałwię

Istnieją również inne rośliny zwane mędrcami, które wcale nie są mądre. Dwa najpopularniejsze z nich to Artemisia cana (szałwia srebrna, zwana również szałwią z Badlands lub z Południowej Dakoty) i Artemisia tridentata kwiat szałwi (szałwia morska, szałwia pustynna, szałwia górska i wiele innych nazw).

A szałwia białą jak wygląda? Artemisia cana jest czasami nazywana mędrcem Sundance, ponieważ jest szeroko używana przez Lakota i inne plemiona jako część ceremonii Sundance. Roślina ta rośnie na północnych równinach Stanów Zjednoczonych i jest trudna do znalezienia poza tym regionem. Jej liście są węższe od białej szałwii kalifornijskiej i mają inny aromat.

szałwia białą jak wygląda - kwiat - nasiona - czas na szałwięDla porównania jak odgonić złe moce, Artemisia tridentata jest niezwykle rozpowszechniona, zarówno w użytku plemiennym, jak i na obszarze uprawy. Ta drobnolistna roślina jest używana bardzo podobnie do ceremonialnej apiany szałwiowej, ale jej zapach można określić bardziej jako zapach zakurzonej szałwii. Można go znaleźć na wolności w zachodnich Stanach Zjednoczonych.

Jest jeszcze jeden gatunek Artemisia, o którym należy wspomnieć: szałwia biała inhalacje z szałwii, Artemisia ludoviciana. Rośnie w środowiskach podobnych do Salvia apiana i wygląda dość podobnie do Salvia apiana. Może jednak rosnąć w półcieniu zamiast w pełnym cieniu. Aromat tej rośliny przypomina bardziej pachnący, szałwiowy zapach Artemisia tridentata. Używany jest w medycynie przez ludy plemienne.

Biała mądrość była tradycyjnie używana do celów ceremonialnych lub leczniczych. Najbardziej znanym z tych zastosowań jest jego spalanie w celu uwolnienia pachnącego dymu. Chociaż termin „smużenie” jest często stosowany do tego procesu, pochodzenie tego terminu w rzeczywistości pochodzi ze średniowiecznej Europy. Bardziej precyzyjnym terminem byłoby czyszczenie dymu.

szałwia białą jak wygląda – jak odgonić złe moce – oczyszczenie domu

Wytworzony dym był używany do oczyszczania lub czyszczenia przedmiotów poprzez wietrzenie go nad przedmiotem. Był również używany na zatoki w podobny sposób do oczyszczania lub oczyszczania ludzi w podobny sposób. Plemienni przywódcy duchowi mogą mieć do tego celu specjalne wachlarze lub pióra, w zależności od poglądów religijnych danego plemienia, także jako totalna biologia gardło.

Chociaż jest to najłatwiejszy i najczęstszy sposób związania ze sobą liści i łodyg i wysuszenia ich w tym celu, można je również palić pojedynczo. Zmiażdżone lub sproszkowane liście można również spalić jako kadzidło w postaci proszku, takie są zalety szałwi, nawet do zatoki totalna biologia.

Dym jest używany w wielu innych tradycyjnych ceremoniach. Ludzie z Ohlone używają go na przykład podczas treningu do tańca niedźwiedzi. Śpiewacy ptaków Cahuilla często używają go przed śpiewaniem tradycyjnych piosenek. Jest integralną częścią wielu kalifornijskich religii plemiennych. Takie zastosowania są w oczach opinii publicznej przyćmione przez popularność barwienia białą szałwią w celu jej oczyszczenia.

szałwia białą jak wygląda - jak odgonić złe moce - oczyszczenie domu

Tradycyjnie kalifornijskie plemiona żuły liście białej szałwii czas na szałwię, aby odświeżyć oddech i zapobiec pragnieniu w upalne dni. Mogło to być spowodowane wysoką zawartością eukaliptolu w liściach, który po żuciu pozostawia w ustach orzeźwiający, prawie miętowy efekt.

szałwia białą jak wygląda – do palenia – właściwości – działanie

Ta sama zawartość eukaliptusa czyniła go niezwykle przydatnym w okresach choroby w celu wyeliminowania zatorów. Powszechną praktyką było gotowanie liści szałwii przez pięć do dziesięciu minut w niewielkiej ilości wody, a następnie wdychanie pary z pojemnika. Pomoże to złagodzić zatory i złagodzić objawy przeziębienia, okadzanie białą szałwią.

Liście i łodygi szałwii gotowano w wodzie, aby uzyskać silnie pachnący płyn z oczyszczenie domu szałwią, którego można było używać jako rodzaju szamponu i płynu do mycia ciała. To nie tylko wyeliminowało zapachy ciała, ale także zapewniło łagodne działanie antybakteryjne, które pomogło utrzymać skórę wolną od problemów bakteryjnych.

Liście były używane jako przyprawa w kuchni, ale miały również wartość leczniczą zarówno jako okład, jak i nalewka. Korzenie były również używane w medycynie i uważa się, że pomagają wzmocnić kobiety, które wracają do zdrowia po porodzie.

szałwia białą jak wygląda - do palenia - właściwości - działanie

Nasiona szałwii białej zostały zebrane i sproszkowane wraz z kukurydzą i innymi nasionami oraz przyprawami, aby utworzyć pinol, substancję podobną do mąki, która była składnikiem wielu podstawowych produktów spożywczych dla plemion. Łodygi szałwii białej były rzadko używane w medycynie, ale czasami były używane w gotowaniu jako przyprawa. Młode łodygi były czasami używane do robienia małych przedmiotów, takich jak kosze, choć świeże i nieco elastyczne.

DEJA UNA RESPUESTA

Por favor ingrese su comentario!
Por favor ingrese su nombre aquí