krzyż katolicki – jak wygląda – rzymski – franciszkański – łaciński – wzory

0

Krzyż jest jednym z najważniejszych symboli dla chrześcijan. Stoi na szczytach gór, wisi na ścianach i jest noszony jako klejnot w formie łańcuszka wisiorka. Ale skąd ten fakt, że krzyż wszystkich rzeczy, który zawsze wywołuje uczucie niepokoju i smutku, jest kluczowym symbolem religii, której centralnym przesłaniem jest nadzieja zbawienia i zmartwychwstania? Od kiedy czczony jest krzyż chrześcijański i dlaczego nadal jest aktualny?

krzyż katolicki – jak wygląda – rzymski – chrześcijański

Historia krzyża jako symbolu chrześcijańskiego. Każdy, kto zna średniowieczne obrazy przedstawiające sceny ukrzyżowania i krucyfiksy, może pomyśleć, że krzyż franciszkański tau był centralnym symbolem tej religii od początków chrześcijaństwa. Jednak na początku tak zwany „staurogram” imonogram Chrystusa„XP” odegrało znacznie większą rolę chrześcijańskie krzyże wzory. Do tego dochodzi anioł i dewocjonalia. 

Zwyczaj robienia krzyża palcami sięga III wieku. Jednak kult krzyża jako symbolu, powszechny do dziś, jest udokumentowany dopiero od IV wieku, za panowania cesarza Konstantyna Wielkiego. Krzyż, używany do dziś, nazywany jest także „Crux immissa”.

Każdy chrześcijanin i znawca religii chrześcijańskiej wie, skąd pochodzi symbol krzyża: krzyż nawiązuje do sceny ukrzyżowania przedstawionej w Nowym Testamencie. Zgodnie z tradycją sam Jezus musiał dźwigać krzyż łaciński, na którym miał umrzeć w miejscu egzekucji.

krzyż katolicki – łaciński – franciszkański – tau

Kiedy cesarz Konstantyn wyznał wiarę chrześcijańską, a jego następca Teodozjusz uczynił nawet religię chrześcijańską religią państwową jak wygląda krzyz rzymski, chrześcijanie zaczęli wyznawać śmierć Jezusa na krzyżu. Ukrzyżowanie zostało odtąd usunięte z katalogu karnego, a symbol krzyża stracił swój niesławny wizerunek jako narzędzia egzekucji.

krzyż katolicki - łaciński - franciszkański - tau

Ale krzyż katolicki nie był symbolem nieznanym nawet poganom. Krzyże chrześcijańskie rodzaje i symbole w kształcie krzyża były integralną częścią wiary pogańskiej. W tym kontekście „koło czarnego słońca” jest znane do dziś.

Pojedyncze znaleziska, takie jak włoska szkatułka z kości słoniowej z około 420 roku, pokazują, że biblijną scenę ukrzyżowania zaczęto przedstawiać tylko stopniowo. We wczesnym średniowieczu, kiedy krzyż patriarchalny był włączany do ilustracji opowiadań biblijnych, logiczną konsekwencją wydawało się przedstawienie nie tylko symbolu egzekucji Jezusa, ale także grupy żałobnych kobiet zgromadzonych wokół krzyża.

W europejskim średniowieczu tradycją stało się pokazywanie krzyż prawosławny symbolika z cierpiącym Jezusem. Krzyże katolickie rodzaje z postacią Jezusa znane są również jako „krucyfiksy”. Wraz z rosnącą popularnością krzyża rósł też kult relikwii: kilkakrotnie krzyżowcy i odkrywcy sądzili, że znaleźli gwoździe, a nawet drzazgi z krzyża Jezusa. Wyobrażenie, rodzaje krzyży chrześcijańskich katolickich stawało się coraz bardziej zróżnicowane.

krzyż katolicki – patriarchalny – prawosławny – symbolika

W średniowieczu grupy ludzi ustawione wokół krzyża protestanckiego stawały się coraz bardziej zróżnicowane. Nagle rolę odegrał kierunek, w którym pochylona była głowa Jezusa ozdobiona koroną cierniową. Samego siebieMaria, Maria Magdalena, grupa kobiet i Jan są przedstawieni po lewej stronie krzyża, a po prawej Longinus, Szczepan i mężczyźni, którzy wyśmiewają się z Jezusa, w historii sztuki mówi się o „Wulkanicznych Kalwariach”.

krzyż katolicki - patriarchalny - prawosławny - symbolikaWreszcie tradycyjna sztuka rzeźbienia w drewnie uczyniła z krzyża przedmiot w epoce nowożytnej, który odgrywa ważną rolę w wielu kościołach i domach. Mimo wszelkich sporów o neutralność państwa w sprawach wiary i symboli religijnych w przestrzeni publicznej, krzyż san damiano symbolika jest nadal wszechobecne w krajach o wpływach chrześcijańskich. Wraz z ukrzyżowaniem Jezusa został ustanowiony związek między ziemską egzystencją a niebem. Oś pozioma krzyża przedstawia zazwyczaj ziemskie istnienie i połączenie z ludźmi. Znaczenie boskości przypisuje się osi pionowej. Inne interpretacje widzą w osiach męskość i kobiecość, ducha i materię lub duszę i ciało.

Teologowie postrzegają ukrzyżowanie Jezusa jako interwencję Boga, która ma służyć odnowieniu rozdartego upadkiem człowieka przymierza między Bogiem a człowiekiem. Krzyż z jezusem można zatem interpretować jako znak nadziei, która reprezentuje przebaczenie grzechów i pojednanie Boga z ludzkością.

Nawet wierzący chrześcijanie rozumieją ten symbol jako znak zwycięstwa: wraz z ukrzyżowaniem i zmartwychwstaniem po okrucieństwie śmierć została ostatecznie pokonana. W 1969 były papież Benedykt XVI podkreślił współczesną interpretację, że ruch krzyża dowodzi, że Bóg w Chrystusie pojednał świat w sobie.

krzyż katolicki – san damiano – z jezusem – rodzaje

Według interpretacji Kościoła scena ukrzyżowania wskazuje na kościelne sakramenty Eucharystii i Chrztu Świętego, dlatego krzyż często znajduje się na świecach chrzcielnych.

Pomysł, że Bóg pozwolił swojemu Synowi umrzeć na krzyżu, aby uwolnić ludzi od wszystkich grzechów, ma w sobie coś potwornego. I rzeczywiście symbol krzyża jest pełen sprzeczności, trudnych przesłań i niejasności. Ponadto i właśnie z tego powodu bezwzględnie warto intensywnie przyjrzeć się najważniejszemu symbolowi chrześcijaństwa.

Krzyż w życiu codziennym. Krzyż ma swoje ważne znaczenie dla każdego wierzącego. Na cmentarzu daje pocieszenie i podsyca nadzieję na zwycięstwo życia nad ciemnością. Wysoko na szczycie dowodzi, że Bóg jest ponad wszystko. Jak jeden Drewniany krzyż na ścianie szkoły lub ratusza jest mocnym przywiązaniem do kultury chrześcijańskiej.

krzyż katolicki - san damiano - z jezusem - rodzaje

Jeśli chcesz powiesić krzyż w swoim salonie, znajdziesz wszystkie rodzaje krzyży i odpowiedni dla siebie krucyfiks w tradycyjnej rzeźbie w drewnie. W domu drewniany krzyż jest przypomnieniem, które zachęca ludzi do codziennego stawiania czoła swojej wierze. Ale może to być również prośba, aby do domu wszedł dobry duch Boży.Każdy, kto zobaczy ręcznie wyrzeźbiony w drewnie symbole rodzaje krzyży, nieuchronnie zechce się mu przyjrzeć. Krzyż zawsze skłania do refleksji i sprawia, że ​​nawet osoby niereligijne stają przed podstawowymi pytaniami życia.

DEJA UNA RESPUESTA

Por favor ingrese su comentario!
Por favor ingrese su nombre aquí